PHP

PHP – dříve personal home page, dnes hypertext preprocessor je programovací jazyk v kterém se obvykle píše serverová část webových stránek. Jde tedy o server-side script, tedy o kód, který se celý vyhodnotí na serveru a uživateli se pošle pouze výsledek.

PHP je plnohodnotný, objektově orientovaný jazyk, v kterém jdou napsat i náročné aplikace. Pro webové účely se používá k vytvoření dynamických stránek, tedy takových, které mění obsah podle situace, uložených dat (článků, uživatelů, jejich hesel) a různých jiných paramatrů a sestavují se fakticky při každém načtení znovu.

Tzn. že například na blogu máme někde uloženy všechny články a ten co se zobrazí nahoře je vždy ten nejnovější. Takže při vykonávání skriptu se PHP vždy zeptá co je momentálně nejčerstvějí článek a umístí ho nahoru. Pokud tedy nahrajeme nový článek, můžeme si být jisti, že ho při dalším načtení PHP najde – nemusíme měnit šablonu HTML ani jinak přepracovávat kód, dynamické stránky jsou na to připravené. Uživatel si však ničeho nevšimne, jelikož PHP mu pošle pouze výsledek – tedy už statickou stránku v HTML.

Uživatel se nikdy nedostane k PHP kodu. Vidí pouze výsledek v podobě HTML, či jiném zobrazovacím jazyku, takže i jednoduchá prezentace může být poháněna PHP, akorát o tom nevíme.

PHP je obvykle propojené s databází (např. MySQL) a dokáže tak ukládat a zpracovávat data a starat se o rozsáhlé administrace i množství obsahu. V PHP máme i přímý přístup k souborům, takže můžeme mít data uložena i v textových souborech nebo XML a tahat si z nich vždy to potřebné.

PHP potřebuje zapnutý server a musí být nainstalované. Existují (i když spíše výjimečně) hostingy, které PHP nepodporují. Navíc pokud chceme testovat stránky na vlastním, lokálním počítači je potřeba abychom měli taktéž server nainstalovaný, obvykle jde o server Apache v rámci balíku XAMPP a přistupujeme k němu jako k tzv. localhostu.

Nejrozšířenější verze PHP je na obyčejných hostinzích stále 5, i když už brzy bude vycházet verze 8.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *