JavaScript

JavaScript je hlavní programovací jazyk pro HTML a web obecně. Společně s CSS a HTML jde o naprostý základ, který musí každý webdeveloper znát. JavaScript nám totiž umožňuje interagovat s uživatelem, přijímat od něj data a reagovat na uživatelem vytvořené události a podněty. Na základě toho pak může JavaScript stránku pozměnit.

JavaScript v základě umí:

  • reagovat na podněty – kliknutí, načtení elementu, přejetí myší aj.
  • provádět operace – s čísly, datem, počítat, upravovat, testovat
  • měnit ostatní HTML prvky – přidávat nové, měnit jejich obsah nebo atributy atd.
  • měnit CSS styly – vytvářet nové, připojovat je k jiným elementům, měnit vizuální stránku všeho na stránce
  • pracovat ve velkém, takže vytvářet solidní aplikace a složité elementy (společně s HTML) s poctivým objektovým návrhem. Tedy například různé interaktivní menu, galerie obrázků a caroussely, úpravý fotek, GPS lokace aj.

Jedná se o tzv. client-side jazyk, tedy o skript, který běží na straně uživatele a nikoliv serveru jako třeba PHP. Takže vše co JavaScript mění, se promítne pouze u tohoto konkrétního uživatele a jeho právě otevřeného okna. Takže když JavaScript změní barvu písma na červenou, vidí to pouze ten uživatel, který změnu vyvolal a nikoliv všichni lidé ve vesmíru.

JS pro cílení používá třídy a identifikátory stejně jako CSS, takže je dobré je používat poctivě a popisovat je jasně a přehledně. Pomůže vám to jak v CSS, tak v JS. Pro základní pochopení je dobré se zorientovat v čistém JS pro každodenní použití je ale vhodné použít předpřipravený framework, který spoustu zápisů zjednodušuje. Momentálně nejpouživánější je framework jQuery.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *