HTML

Hypertext markup language – hypertextový značkovací jazyk. Slouží k umístění všech elementů (odstavec, nadpis, obrázek, tabulka, formulář) na webovou stránku a jejich základní úpravě.

Jde o nejdůležitější část stavby webu a proto by se ho měli začátečníci učit jako první. Ostatní jazyky nám pomohou s vizuální stránkou prvků a také jejich interaktivitou, ale pouze HTML prvky opravdu vytváří. Představte si HTML jako stavební materiál našeho webového domečku. HTML jsou pak cihly a malta. Pomocí něho umístíme okna, dveře a další důležité prvky. Hrubá stavba není hezká, ale je to nejdůležitější část. Ostatní jazyky nám pak domeček vymalují (CSS) a umožní otevírání dveří a jinou interakci (JS), ale přidávání a ubírání prvků je pouze na HTML.

Samozřejmě ostatní jazyky umí měnit a přidávat další elementy, ale vždy se to děje přidáním nebo odebíráním kodu v HTML.

HTML sám o sobě není programovací jazyk, ale jazyk značkovací. Práce v něm se obvykle neoznačuje jako programování, ale kodování a dělají ji kodéři. Přidáva značky (tagy) určené k úpravě textu prohlížečem. Tedy značka <p> zajímavý text </p> řekne prohlížeči, že všechen text v ní uzavřen má být brán jako odstavec. Ale na stylopisu (CSS) či na prohlížeči (Chrome, Mozilla, Internet Explorer) je, aby odstavec vizuálně upravil. Pomocí značek řekneme, která část textu má být nadpis, kde jsou odstavce, co má být zvýrazněné. Některé značky přidávají nové elementy – např <form> přidá interaktivní formulář, <table> tabulku, <img> obrázek,  <a> odkaz.

Aktuální je verze HTML 5. Ostatní verze dál fungují, ale pětka nás vede k nejčistší úpravě kodu a jeho použitelnosti. Je obvyklé a funkční používat směs značek z HTML 5 i předchozích verzí. Formát html je spravován koncorsiem W3C (w3.org), ale každý prohlížeč si ho může vykládat jak chce, takže jedna věc je, co je ve specifikaci a ta druhá co opravdu funguje.

HTML 5 vypustilo mnoho zbytečných značek a přenechalo velkou část formátování stylopisu CSS. Zároveň přidává a pracuje se sémantickými značkami, které nemají žádný viditelný význam, ale definují logické oblasti na stránce, aby je všechny zařízení (počítače, mobily, čtečky, televize) zobrazovali správně. Např. značky <header> a <footer>. Na větších webech je vhodné obsah dělit do logických celků, ale není to vyžadováno.

Podívejte se na náš seriál o HTML a přehledné video tutoriály

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *